Jak na kroj?

Množí se nám dotazy, jak vlastně správně vybavit kroj a našít nášivky. Není to žádná věda. Oddíl je vždy nápomocen a vysvětlí, kam dané nášivky patří. Zkus se ale prvně podívat níže, zda to není popsáno na této stránce. 🙂

Co vlče dostane od oddílu?

Ze zásob oddílu dostanete žlutý šátek, žlutou šňůrku, znak družiny, nášivku s číslem 53, domovenku (Plzeň), také dostane vlče mezinárodní domovenku Czech Republic a nesmíme zapomenout na znak WOSM (znak Světové organizace skautského hnutí (World organization of the Scout Movement)). Vlče za své působení v oddíle dostane za každý aktivní rok zakončený táborem lipový lístek (letíčko) a za splnění vlčáckého slibu odznak. Pokud se vlčeti podaří splnit vlčka (vlčáckou odbornost), dostane ji darem od oddílu, podobné to je i s se skautskými výzvami (nášivka skautské výzvy) nebo splnění Nováčkovské zkoušky a také je možné, že vlče dostane od svého družinového rádce nášivku vlčácké hodnosti (funkční označení), kterou je také nutné našít na kroj.

Co musím koupit vlčeti?

  1. Vlčeti je potřeba koupit skautský kroj (v Plzni se dá například pořídit v Liman sportu a nebo třeba ve skautském online obchodě JUNshop)
  2. Také je dobré pořídit ke kroji krojové kalhoty či šortky nejlépe v zemité barvě (nedoporučují se maskáče, jeany či výrazné barvy). Dobré jsou různé odstíny tmavě zelené, hnědé a nebo lehce šedé. Ve výše uvedených obchodech se dají pořídit originální krojové kalhoty i se skautským opaskem, ale není to nutné. Je ale dobré, kdyby dítě mělo jak krojové kalhoty (do chladnějšího počasí) tak i krojové šortky (do teplejších období – tábor). Šortky se dají také dobře kombinovat se skautskými podkolenkami.
  3. Do kroje patří na konec šňůrky píšťalka (hodí se taková, co se vejde do kapsy od kroje a nevytváří moc velkou „bouli“), která umí dobře pískat 🙂
  4. Šátek se na kroji spojuje turbánkem.

No a teď trochu toho vizuálu:

  • Takto vypadá základní kroj vlčat

  • Takto vypadá základní kroj skautů